Menu Zavřeno

4+1 způsobů, jak (ne)propagovat svou tvorbu

Je tomu přes půl roku, co jsem se začala zajímat o různé facebookové skupiny, které mají za cíl poskytnout lidem místo pro propagování vlastních děl. Začala jsem skupinou „Blogeři a blogerky :-)“, pokračovala skupinou „Začínající nebo budoucí spisovatelé, pojďte sem!!!“ a asi dva týdny jsem členkou skupiny „Wattad stories CZ/SK“.

Za tu chvilku mé oči spatřily mnoho reklam na díla pisatelů a občas směřovaly do výšin, nebo se nechápavě koulely. Co mi konkrétně vadí?

Přehnaná skromnost

„Není to moc povedené, já vím, ale pokud by se vám náhodou chtělo, přečtěte si to.“

… a narazíte na velmi hezkou věc, která se vám zalíbí.

Skromnost je velmi hezká vlastnost, ale jak se říká – čeho je moc, toho je příliš. Vaším úkolem je čtenáře zaujmout, nikoliv odradit. Shazováním sebe i svého díla člověk akorát docílí situace, kdy takovou myšlenku vtluče do hlavy i potenciálnímu fanouškovi a on se mu na nějaký další zájem vyprde. „Je to na nic,“ že? Tak proč by se měl obtěžovat něco takového číst?

Touha po pozornosti

„Je to hnusný, ale tak tady to máte.“

… a narazíte na umělecký skvost.

Existují i lidé, kteří nejsou přehnaně skromní, avšak pronesou větu podobnou prvnímu případu. Takový člověk moc dobře ví, co stvořil, ale miluje poslech chvály od okolí a nutně se jej doprošuje. Připomíná mi to první stupeň základní školy. Měla jsem zde spolužačku, které velmi pěkně kreslila, ale o každém svém výtvoru prohlásila, že je hnusný, jen aby jí to ostatní vyvraceli. Jednou jsem ji na její zvyk upozornila… Docela se na mě naštvala. xD

Vážně, je to blbost a otrava. Pokud je dílo dobré, čas, kdy ho někdo pochválí, přijde.

Urážení čtenáře

„Není to dodělaný, ale co. Kdo chcete, přečtěte si to.“

… a do vašich očí udeří učiněná katastrofa.

Tento případ jsem nikdy nepochopila. Autor ví, že jeho výtvor je nedodělaný a na nic, ale přesto ho zveřejní? Co si to dovoluje?! Uráží tím všechny své potenciání fanoušky! Je to, jako kdyby vám kuchař předložil polosyrové nedosolené kuřecí a do ruky strčil vidličku a nůž.

Vzhledem k mému působení v jednom textovém RPG vídávám tuhle situaci celkem často. Z věčného plácání se do čela začínám mít na tlapičce mozoly. o.O

Nedostatek soudnosti

„Přečtěte si jedinečné dílo od mého božského já! Zažijete dobrodružství, lásku i zklamání. Naprosto famózní příběh!“

… a vykoukne na vás naprosto průměrná slátanina, která nemá hlavu ani patu.

Autor naslibuje hory doly a bohužel vám nelže, alespoň ne vědomě. On si totiž myslí, že vytvořil něco úžasného, a kdokoliv, kdo ho upozorní na opak, se stává neznalcem v oboru a podřadnou lůzou. Vídám to na Wattpadu, Tenraii i Deviantartu. Bohužel, hádat se s blbcem je naprosto zbytečné.

Pamatuji se na jednu diskuzi, která proběhla ve skupině začínajících spisovatelů. Slečna s božským komplexem dostala vyčiněno a na důkaz její porážky si nás všechny zablokovala, abychom nemohli dál svými nedospělými argumenty hanit její dechberoucí umělecký skvost. Jo, byla to sranda. 😀

Co tedy dělat?

Jednoduše stačí, pokud vymyslíte příjemnou pozvánku, která potenciální fanoušky zaujme v dobrém slova smyslu. V několika krátkých větách stačí vypsat, čeho se vaše dílo týká a co by se na něm mohlo líbit. Neshazujte se, nepřechvalujte se. Buďte upřímní. Jedině tak si vás budou lidé vážit. A pokud vás někdo kvůli upřímnosti zavrhne, je to jen znamení, že vám ten dotyčný nestojí za snahu.

Howgh!

Související články

12 Comments

 1. andiepil

  Super článek, samozřejmě se to netýká jenom psaní (minimálně to shazování se za účelem chvály). Já si řikám, že jsem vytvořila vždy to nejlepší co šlo a když o tom pochybuju tak to kolikrát ani nezveřejnim.

  P.S. co MI vadí a potenciální. Několikrát máš v článku potencionální a to mi trhá oči 😀

  • ichi

   Jistě, týká se to snad všeho. 🙂
   Tu šílenost jsem už opravila, příště to po sobě nebudu kontrolovat v polospánku. xD Co se týče potencionálního, celý můj život byla lež! O.o

 2. ijacek.007

  Znám všechny typy propagací, které si popsala. Osobně většinu periferně ignoruji. Pokud někdo napíše pro propagaci nějaký text a příliš jej vychválí nebo naopak pohani tak jej ignoruji. Pokud už mě odkaz zaujme a obsah nestojí za to pamatuji si jej a později ho ignoruji stejně. Ono jedna věc je něco nedodělat protože nevíš, jak dal nebo se prostě vše hned udělat nedá a jiná věc je se na dodělání vykašlat se slovy někdy snad to dodělám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *