Menu Zavřeno

4+1 způsobů, jak (ne)propagovat svou tvorbu

Je tomu přes půl roku, co jsem se začala zajímat o různé facebookové skupiny, které mají za cíl poskytnout lidem místo pro propagování vlastních děl. Začala jsem skupinou „Blogeři a blogerky :-)“, pokračovala skupinou „Začínající nebo budoucí spisovatelé, pojďte sem!!!“ a asi dva týdny jsem členkou skupiny „Wattad stories CZ/SK“.

Za tu chvilku mé oči spatřily mnoho reklam na díla pisatelů a občas směřovaly do výšin, nebo se nechápavě koulely. Co mi konkrétně vadí?

Přehnaná skromnost

„Není to moc povedené, já vím, ale pokud by se vám náhodou chtělo, přečtěte si to.“

… a narazíte na velmi hezkou věc, která se vám zalíbí.

Skromnost je velmi hezká vlastnost, ale jak se říká – čeho je moc, toho je příliš. Vaším úkolem je čtenáře zaujmout, nikoliv odradit. Shazováním sebe i svého díla člověk akorát docílí situace, kdy takovou myšlenku vtluče do hlavy i potenciálnímu fanouškovi a on se mu na nějaký další zájem vyprde. „Je to na nic,“ že? Tak proč by se měl obtěžovat něco takového číst?

Touha po pozornosti

„Je to hnusný, ale tak tady to máte.“

… a narazíte na umělecký skvost.

Existují i lidé, kteří nejsou přehnaně skromní, avšak pronesou větu podobnou prvnímu případu. Takový člověk moc dobře ví, co stvořil, ale miluje poslech chvály od okolí a nutně se jej doprošuje. Připomíná mi to první stupeň základní školy. Měla jsem zde spolužačku, které velmi pěkně kreslila, ale o každém svém výtvoru prohlásila, že je hnusný, jen aby jí to ostatní vyvraceli. Jednou jsem ji na její zvyk upozornila… Docela se na mě naštvala. xD

Vážně, je to blbost a otrava. Pokud je dílo dobré, čas, kdy ho někdo pochválí, přijde.

Urážení čtenáře

„Není to dodělaný, ale co. Kdo chcete, přečtěte si to.“

… a do vašich očí udeří učiněná katastrofa.

Tento případ jsem nikdy nepochopila. Autor ví, že jeho výtvor je nedodělaný a na nic, ale přesto ho zveřejní? Co si to dovoluje?! Uráží tím všechny své potenciání fanoušky! Je to, jako kdyby vám kuchař předložil polosyrové nedosolené kuřecí a do ruky strčil vidličku a nůž.

Vzhledem k mému působení v jednom textovém RPG vídávám tuhle situaci celkem často. Z věčného plácání se do čela začínám mít na tlapičce mozoly. o.O

Nedostatek soudnosti

„Přečtěte si jedinečné dílo od mého božského já! Zažijete dobrodružství, lásku i zklamání. Naprosto famózní příběh!“

… a vykoukne na vás naprosto průměrná slátanina, která nemá hlavu ani patu.

Autor naslibuje hory doly a bohužel vám nelže, alespoň ne vědomě. On si totiž myslí, že vytvořil něco úžasného, a kdokoliv, kdo ho upozorní na opak, se stává neznalcem v oboru a podřadnou lůzou. Vídám to na Wattpadu, Tenraii i Deviantartu. Bohužel, hádat se s blbcem je naprosto zbytečné.

Pamatuji se na jednu diskuzi, která proběhla ve skupině začínajících spisovatelů. Slečna s božským komplexem dostala vyčiněno a na důkaz její porážky si nás všechny zablokovala, abychom nemohli dál svými nedospělými argumenty hanit její dechberoucí umělecký skvost. Jo, byla to sranda. 😀

Co tedy dělat?

Jednoduše stačí, pokud vymyslíte příjemnou pozvánku, která potenciální fanoušky zaujme v dobrém slova smyslu. V několika krátkých větách stačí vypsat, čeho se vaše dílo týká a co by se na něm mohlo líbit. Neshazujte se, nepřechvalujte se. Buďte upřímní. Jedině tak si vás budou lidé vážit. A pokud vás někdo kvůli upřímnosti zavrhne, je to jen znamení, že vám ten dotyčný nestojí za snahu.

Howgh!

Související články

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odběr novinek
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Frog
6 let před

Nemám s tím přímo zkušenost, ale napsala jsi to pěkně. Extrémy jsou blbý. Zlatá střední cesta:)

jenny
jenny
6 let před

Skvělý článek. Pobavilo. 🙂

Jannie
6 let před

Ještě jsem takové situace – naštěstí nezažila :). Je to fakt dobrý článek 🙂

andiepil
6 let před

Super článek, samozřejmě se to netýká jenom psaní (minimálně to shazování se za účelem chvály). Já si řikám, že jsem vytvořila vždy to nejlepší co šlo a když o tom pochybuju tak to kolikrát ani nezveřejnim.

P.S. co MI vadí a potenciální. Několikrát máš v článku potencionální a to mi trhá oči 😀

ijacek.007
6 let před

Znám všechny typy propagací, které si popsala. Osobně většinu periferně ignoruji. Pokud někdo napíše pro propagaci nějaký text a příliš jej vychválí nebo naopak pohani tak jej ignoruji. Pokud už mě odkaz zaujme a obsah nestojí za to pamatuji si jej a později ho ignoruji stejně. Ono jedna věc je něco nedodělat protože nevíš, jak dal nebo se prostě vše hned udělat nedá a jiná věc je se na dodělání vykašlat se slovy někdy snad to dodělám.

Ki
Ki
6 let před

Dobrý článek jako vždy, ichi! ^^ Jen mě to nutí přemýšlet, jestli náhodou do nějaké kategorie nespadám…

12
0
Jsem zvědavá na tvůj názor! Zanech mi prosím komentář!x