Menu Zavřeno

Šikovné aplikace pro spisovatele, které stojí za zkoušku

I když se tužce a papíru nic nevyrovná, digitální doba nám přináší různé vychytávky snad ve všech oblastech moderního života. Mezi ně patří i mobilní aplikace pro rozvoj kreativity, plánovače a generátory; nesmím opomenout ani možnost vystavení díla veřejně ke kritice.

Je mi naprosto jasné, co si právě někteří čtenáři pomysleli. Psát dlouhé texty na mobilu, jsi snad spadla z višně, ne? Ani já nemám ráda ťukání do prťavoučké dotykové klávesnice – vlastně to přímo nenávidím. Nicméně i pro zatvrzelé odpůrce datlování na miniaturním zařízení by tito pomocníci mohli být alespoň múzou.

Představuji vám tedy pět favoritů, které jsem vyštrachala v obchodech a ozkoušela.

Aplikace Novelist - Write your novels

Aplikaci z Google Play vytvořil Alessandro Riperi. Je hotový nakopávač. Umožňuje vytváření postav, k nimž můžete vybrat různé detaily včetně inventáře, události či místa. Velmi šikovná je také možnost náčrtu děje, kapitol a jednotlivých scén, které pak můžete přetažením posouvat a přeorganizovávat.

Další funkcí je také zobrazení finálního rozvržení. Bohužel jsem trochu nepochopila možnost přidávání štítků, protože podle nich nejde vyhledávat. Můžete si tak maximálně označit důležité části nebo pojmenovat typ elementu, což mě fakt zklamalo.

Aplikace Mindly

Mindly od dripgrind je aplikace, kterou seženete jak na Google Play, tak na AppStore. Hlavní a jedinou funkcí je přehledná myšlenková mapa umožňující třídění nápadů, které můžete rozvíjet do těch nejmenších detailů. Právě proto se hodí i pro plánování knihy. Tady si ovšem musíte vystačit jen s vlastní fantasií a pamětí – nic vám nenapoví, neboť na takový typ práce není aplikace zkrátka dělaná.

Jak už mnoho lidí zmiňovalo, aplikaci chybí propojování elementů mimo jejich domovskou skupinu. Navíc je počet elementů omezen pouze na sto kusů a pokud jich chcete víc, budete si muset zaplatit PRO verzi. (Což naprosto chápu, tvůrci taky potřebují z něčeho žít.)

Aplikace Story Plot Generator

Aplikaci seženete pouze na Google Play. Šikovná je především pro trénink, kdy vám ani tak nejde o zápletku, jako o rozepsání se nebo jednoduché procvičování vašeho vyjadřování. Při spuštění dostanete na výběr z následujících žánrů: akce/thriller, neštěstí/drama, sci-fi/vesmír, místo činu, fantasy/magie, horror či romantika. Jakmile si jeden vyberete, aplikace vám náhodně generuje zápletku a je jen na vás, jak se s ní vypořádáte. Občas je to docela výzva.

PRO verze přidá superhrdiny a apokalypsu a je samozřejmě bez reklam.

Každopádně nic jiného aplikace neumí a já od ní ani nic jiného nečekala. Pro iOS je k dispozici podobná aplikace, ale ta se zaměřuje jen na romantiku (Romance Story Plot Generator).

Aplikace Writer Tools

Writer Tools od AJP-Tools pro Android je svými funkcemi podobná výše zmíněné Novelist. Navíc v ní můžete vést i stopaře, který vám bude připomínat, jak dlouho jste kdy psali a jak blízko jste ke svému cíli, který si sami určíte. K dispozici je i funkce tvorby seznamu.

Neplacená verze vám však dovolí plánovat jen jeden projekt a vzhledem k nepropojenosti projektu s dílčími částmi (postavy, časová osa…), jsem se ji neodvážila pořídit. PRO verze slibuje více projektů, zálohu, generátor zápletky, noční režim, možnost přidávání obrázků a samozřejmě nepřítomnost reklam.

Aplikace Writers App

Writers App pro iOS vytvořil Thomas Sillmann. Tato aplikace je vlastně důvod, proč jsem článek napsala. Byla první takovou pomůckou, kterou jsem si stáhla, a dokonce jsem si koupila i její plnou verzi, protože je super přehledná.

Už v základní verzi vám dovolí vytvářet více projektů a každý rozvést do detailů, jako tomu bylo u Novelist a Writer Tools. Je škoda, že neobsahuje stopaře a také se tam nedají přidávat obrázky. Z aplikací tohoto tipu u mě zatím vyhrává Novelist.

Jak můžete vidět, nepoužívám ji pouze pro knihy. Sepisuji si do ní i nápady pro hráče, kterým vypravuji v textovce.

Závěrem

Podle mě, mohou takové aplikace člověka alespoň nakopnout či mu poradit, když už tedy nechce psát na mobilu. Používáte něco takového i vy? Nebo spoléháte jen na svoji paměť?

Související články

2 Comments

 1. AenSL

  Velice zajímavý článek. Osobně jsem si v minulosti stáhla aplikaci pro vytváření charakterů, občas ji používám dodnes, ale spíše si tyto věci zapisuji na PC. Nicméně se mi hodně líbí Writers App a teď opravdu vážně přemýšlím, že si ji i stáhnu a vyzkouším 🙂

  P. S.: Měla jsem v plánu podobný článek, nuž, předběhla jsi mě xD

  • ichi

   Já si je někdy píšu na papír nebo do počítače, ale tyhle aplikace mi připomínají, jaké všechny položky chci promyslet. 😀
   A co se týče článku, rozhodně ho napiš! Určitě tam budou další zajímavé aplikace! :3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *