Menu Zavřeno

Premium Wattpad, placené příběhy a co se za nimi skrývá

Pokud se občas vyskytnete na Wattpadu (pro neznalé tématu platforma pro zveřejňování a čtení příběhů), víte, že jím – minimálně tím českým a slovenským – otřásá horká novinka: Premium Wattpad a s ním příchod programu placených příběhů.

Celé toto téma tak vyvolává velmi různorodé reakce. Svým článkem bych ráda vysvětlila, oč vlastně jde a co si o tom myslím já.

Placené příběhy aka Wattpad Paid Stories

Dříve než se pustím do probírání možností, které bude předplatiteli poskytovat Wattpad Premium, podívejme se na program, který s ním tak trochu souvisí, ačkoliv mohou fungovat jeden bez druhého.

Wattpad Paid Stories je program, který dává autorům přispívajícím svá díla na Wattpad možnost vydělávat si za své psaní peníze. To je hezká věc, jenže jak?

Zatím jen pro vybrané a jen dva jazyky

Tvůrci Wattpad Stories se zavazují, že budou hledat kvalitní příběhy. Jak poznají takový kvalitní příběh? Hodnotí je podle kritérií:

Zároveň ale také hodlají, alespoň prozatím, brát v potaz i autora samotného. Hledají autory, kteří společně s výhodami tohoto programu přijmou i určitou zodpovědnost. Autor by měl být schopný dodržovat uzávěrky, měl by se hodit do „edičního plánu“ a měl by vycházet s komunitou (což je takový ten firemní kec – kdo měl někdy nějaký manažerský předmět, chápe mě). To jsou celkem logické požadavky, které jsou vlastně naprosto normální, co se týče knižního trhu. Wattpad do autorů investuje a proto chce vidět výsledky.

Paid Stories jsou zatím přístupné pouze pro příběhy psané v angličtině a ve španělštině, nicméně Wattpad plánuje jejich rozšíření.

Mince, čtenář a autor

Wattpad přistoupil na osvědčený způsob, na němž funguje už mnoho platforem, jako je například DeviantArt. Vytvořil měnu, které nazval mince (angl. coins). Tuto měnu si může každý pořídit přes mobilní aplikaci (webová verze tuto možnost zatím neposkytuje) za skutečné peníze a platit lze kartou on-line. 

Čtenář může nakoupit 9, 66, 120 a 230 mincí najednou a má možnost platit za jednu kapitolu nebo za všechny najednou, za což je vám odečtena množstevní sleva. A jak poznám, že chci za knihu vůbec platit? Několik počátečních kapitol samozřejmě zůstane odemčených i bez placení.

A co autor? To je zatím tajemství. Díky faktu, že Paid Stories jsou zatím jen a pouze pro vybrané, není nikde o zisku pro autora, dělení částky či možnostech výplaty ani slovo.

Wattpad Premium

Nyní se konečně dostáváme i k Wattpad Premium. Zde Wattpad funguje jako např. Spotify nebo Netflix. Za měsíční či roční předplatné (při ročním je samozřejmě určitá sleva) má čtenář několik výhod oproti free uživatelům. Tyto výhody jsou:

Co si tedy myslím o prémiovém Wattpadu

Vypnutí reklam je samozřejmě fér nabídka. Wattpad má podle slov na jejich informačním webu nadále zůstat primárně zdarma a tak potřebuje vydělávat alespoň na reklamách. Bude jen na autorech, zdali své příběhy zpoplatní, či nikoliv. Wattpad samozřejmě bude ze zisku příběhu čerpat (překvapil by, kdyby ne) – takto fungují i nakladatelství. Stále je ale otázkou, zda se to autorům vyplatí. Pořád není známé procento podílu autora a Wattpadu. Nu a dále bude čerpat z předplatného lidí, kterým už nebude zobrazovat reklamy.

Mince navíc jsou zatím pro čtenáře, kteří nečtou anglicky či španělsky, k ničemu. Vhod přijdou akorát lidem, kteří vyhledávají příběhy v těchto dvou jazycích.

Možnost změnit barevné schéma beru jako takovou legrácku, takže ji nechám bez delšího komentáře.

Podtrženo, sečteno? Wattpad Premium se například mně zatím vůbec nevyplatí. Anglicky na Wattpadu nečtu, španělsky umím možná tak poprosit a nadávat a českých příběhů se to netýká, tudíž je mi celých těch 66 % mincí navíc k ničemu. Reklamy prostě ignoruji. A barvy? Hezké, ale nesměrodatné.

Wattpad Premium se nás zkrátka bude týkat až s příchodem Paid Stories v češtině.

Ohlédnutí se za placenými příběhy

Nicméně neznamená to ani náhodou, že bych tento celý nápad nějak odmítala. Zatím se zkrátka nevyplatí, ale na příchod placených příběhů k nám se upřímně těším a zároveň se ho malinko bojím.

Jak jistě víme, Wattpad je zahlcený velmi nekvalitní tvorbou, která je kupodivu dost čtená. Zavedením placených příběhů by ale mohlo docházet ke zkvalitňování obsahu, pokud by příběhy pro placenou sekci byly vybírané zkušenou rukou. Výsledkem by bylo buď prozření špatných autorů a snaha se zlepšit, čímž by kvalita děl na Wattpadu stoupla, anebo by prostě dále psali zadarmo.

Na druhou stranu by označení kvalitního příběhu placeným mohlo znamenat jeho pád. Žijeme v době, kdy chtějí lidi všechno zadarmo. Ani nepočítám, kolikrát po mně někdo chtěl něco nakreslit/udělat jen tak, abych si to natrénovala nebo protože je to můj koníček. Každopádně stále si myslím, že lidí, jež by chtěli podpořit své oblíbené autory, je víc, a že tohle je jen takový katastrofický scénář, který mi proletěl hlavou.

Reálnější je totiž jiný katastrofický scénář: placené příběhy se budou vybírat podle čtenosti a hvězdiček. To by mě opravdu dojalo.

Je však ve hvězdách, jak to doopravdy bude. Co si o tom myslíte vy?

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odběr novinek
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ero Michi
Ero Michi
3 let před

Asi mě ani neštve představa, že by na tom mohli vydělávat autoři těch děsivých příběhů, co jsou úplně o ničem a na nic, ale lidi to prostě hltají. Kde je poptávka, tam je nabídka. Jestli tohle lidi chtějí číst a platit za to, jejich boj 😄

ichi
3 let před
Odpovědět  Ero Michi

Michi, ale ono není jistý, co bude placený. Zatím jsou ty příběhy vybíraný dost přísně. 😀

Aen S. Liewen
3 let před

Přijde mi, že Wattpad neví, co dál. Každý administrátor se snaží svou stránku vylepšit, ale podstatou Wattpadu je poskytnout možnost publikace vlastních příběhů za účelem jejich rozšíření mimo nejbližší okolí a obdržení zpětné vazby. Vydělat si při tom nějakou tu korunu zní sice hezky, ale příliš velké naděje, že to zlepší kvalitu obsahu domény nemám. Spíše se obávám toho, co jsi zmínila – zpoplatněný dobrý příběh přijde o své čtenáře. Na druhou stranu je na každém, jestli svůj příběh zpoplatní. A tím se dostáváme k další otázce. O výplatě autorovi není zatím nikde ani zmínka. Ze strany Wattpadu nejde zrovna… Číst vice »

Teon
3 let před
Odpovědět  Aen S. Liewen

No co jsem z toho pochopil, je, že příběhy nebude zpoplaťnovat autor, ale pro tuhle sekci je bude vybírat vedení Wattpadu…za mě jednoduchá rovnice – chcete se dostat do pozice, kdy z toho budete mít profit? Chovejte se jako profík, pište jako profík a nepište sračky. Což je naprosto v pořádku. A 70 nebo kolik lidí na oslovení? To je Bajkal.

Dája
3 let před

Ahoj, moc děkuji za návštěvu blogu a za zprávu, docela jsem teď vyděšená s tím zabezpečením webu, už se nechci zase stěhovat a lidem by to bylo divný. Jinak děkuji a tvůj blog jsem si dala do záložek , protože na wattpadu jsem a píšu povídky a vše kolem tvého blogu mě moc zajímá

Lucka Stefani
3 let před

Na Wattpadu jsem dříve četla hodně povídek, už dlouho jsem tam nebyla. Možnost premium a paid stories mě obešla obloukem přes vesmír, mám takový pocit 😀 Některá ta tvorba je tam povedená a přeju to autorům, alespoň něco z toho budou mít. Ale samozřejmě tam je mnoho méně kvalitních autorů. No a tak nějak celkem počítám s Tvým katastrofickým scénářem, bohužel věřím, že to půjde touto cestou…

9
0
Jsem zvědavá na tvůj názor! Zanech mi prosím komentář!x