Menu Zavřeno

Premium Wattpad, placené příběhy a co se za nimi skrývá

Pokud se občas vyskytnete na Wattpadu (pro neznalé tématu platforma pro zveřejňování a čtení příběhů), víte, že jím – minimálně tím českým a slovenským – otřásá horká novinka: Premium Wattpad a s ním příchod programu placených příběhů.

Celé toto téma tak vyvolává velmi různorodé reakce. Svým článkem bych ráda vysvětlila, oč vlastně jde a co si o tom myslím já.

Placené příběhy aka Wattpad Paid Stories

Dříve než se pustím do probírání možností, které bude předplatiteli poskytovat Wattpad Premium, podívejme se na program, který s ním tak trochu souvisí, ačkoliv mohou fungovat jeden bez druhého.

Wattpad Paid Stories je program, který dává autorům přispívajícím svá díla na Wattpad možnost vydělávat si za své psaní peníze. To je hezká věc, jenže jak?

Zatím jen pro vybrané a jen dva jazyky

Tvůrci Wattpad Stories se zavazují, že budou hledat kvalitní příběhy. Jak poznají takový kvalitní příběh? Hodnotí je podle kritérií:

 • schopnost vyprávět – neboli schopnost chytit čtenářovu pozornost a už ji nepustit,
 • kvalita – neboli schopnost vytvořit vlastní „hlas“, díky němuž vaše větné konstrukce čtenář spolehlivě pozná a
 • originalita – neboli zapamatovatelnost příběhu (nikoliv nikdy nepoužitý námět, jak se mezi wattpadery rádo omílá dokolečka dokola).

Zároveň ale také hodlají, alespoň prozatím, brát v potaz i autora samotného. Hledají autory, kteří společně s výhodami tohoto programu přijmou i určitou zodpovědnost. Autor by měl být schopný dodržovat uzávěrky, měl by se hodit do „edičního plánu“ a měl by vycházet s komunitou (což je takový ten firemní kec – kdo měl někdy nějaký manažerský předmět, chápe mě). To jsou celkem logické požadavky, které jsou vlastně naprosto normální, co se týče knižního trhu. Wattpad do autorů investuje a proto chce vidět výsledky.

Paid Stories jsou zatím přístupné pouze pro příběhy psané v angličtině a ve španělštině, nicméně Wattpad plánuje jejich rozšíření.

Mince, čtenář a autor

Wattpad přistoupil na osvědčený způsob, na němž funguje už mnoho platforem, jako je například Lezhin Comics. Vytvořil měnu, které nazval mince (angl. coins). Tuto měnu si může každý pořídit přes mobilní aplikaci (webová verze tuto možnost zatím neposkytuje) za skutečné peníze a platit lze kartou on-line. 

Čtenář může nakoupit 9, 66, 120 a 230 mincí najednou a má možnost platit za jednu kapitolu nebo za všechny najednou, za což je vám odečtena množstevní sleva. A jak poznám, že chci za knihu vůbec platit? Několik počátečních kapitol samozřejmě zůstane odemčených i bez placení.

A co autor? To je zatím tajemství. Díky faktu, že Paid Stories jsou zatím jen a pouze pro vybrané, není nikde o zisku pro autora, dělení částky či možnostech výplaty ani slovo.

Wattpad Premium

Nyní se konečně dostáváme i k Wattpad Premium. Zde Wattpad funguje jako např. Spotify nebo Netflix. Za měsíční či roční předplatné (při ročním je samozřejmě určitá sleva) má čtenář několik výhod oproti free uživatelům. Tyto výhody jsou:

 • žádné reklamy,
 • mince navíc – při každém nákupu mincí dostane uživatel 66 % mincí navíc, což závisí na množství mincí, které nakoupil a
 • možnost změnit barevné schéma Wattpadu.

Co si tedy myslím o prémiovém Wattpadu

Vypnutí reklam je samozřejmě fér nabídka. Wattpad má podle slov na jejich informačním webu nadále zůstat primárně zdarma a tak potřebuje vydělávat alespoň na reklamách. Bude jen na autorech, zdali své příběhy zpoplatní, či nikoliv. Wattpad samozřejmě bude ze zisku příběhu čerpat (překvapil by, kdyby ne) – takto fungují i nakladatelství. Stále je ale otázkou, zda se to autorům vyplatí. Pořád není známé procento podílu autora a Wattpadu. Nu a dále bude čerpat z předplatného lidí, kterým už nebude zobrazovat reklamy.

Mince navíc jsou zatím pro čtenáře, kteří nečtou anglicky či španělsky, k ničemu. Vhod přijdou akorát lidem, kteří vyhledávají příběhy v těchto dvou jazycích.

Možnost změnit barevné schéma beru jako takovou legrácku, takže ji nechám bez delšího komentáře.

Podtrženo, sečteno? Wattpad Premium se například mně zatím vůbec nevyplatí. Anglicky na Wattpadu nečtu, španělsky umím možná tak poprosit a nadávat a českých příběhů se to netýká, tudíž je mi celých těch 66 % mincí navíc k ničemu. Reklamy prostě ignoruji. A barvy? Hezké, ale nesměrodatné.

Wattpad Premium se nás zkrátka bude týkat až s příchodem Paid Stories v češtině.

Ohlédnutí se za placenými příběhy

Nicméně neznamená to ani náhodou, že bych tento celý nápad nějak odmítala. Zatím se zkrátka nevyplatí, ale na příchod placených příběhů k nám se upřímně těším a zároveň se ho malinko bojím.

Jak jistě víme, Wattpad je zahlcený velmi nekvalitní tvorbou, která je kupodivu dost čtená. Zavedením placených příběhů by ale mohlo docházet ke zkvalitňování obsahu, pokud by příběhy pro placenou sekci byly vybírané zkušenou rukou. Výsledkem by bylo buď prozření špatných autorů a snaha se zlepšit, čímž by kvalita děl na Wattpadu stoupla, anebo by prostě dále psali zadarmo.

Na druhou stranu by označení kvalitního příběhu placeným mohlo znamenat jeho pád. Žijeme v době, kdy chtějí lidi všechno zadarmo. Ani nepočítám, kolikrát po mně někdo chtěl něco nakreslit/udělat jen tak, abych si to natrénovala nebo protože je to můj koníček. Každopádně stále si myslím, že lidí, jež by chtěli podpořit své oblíbené autory, je víc, a že tohle je jen takový katastrofický scénář, který mi proletěl hlavou.

Reálnější je totiž jiný katastrofický scénář: placené příběhy se budou vybírat podle čtenosti a hvězdiček. To by mě opravdu dojalo.

Je však ve hvězdách, jak to doopravdy bude. Co si o tom myslíte vy?

8 Comments

 1. Ero Michi

  Asi mě ani neštve představa, že by na tom mohli vydělávat autoři těch děsivých příběhů, co jsou úplně o ničem a na nic, ale lidi to prostě hltají. Kde je poptávka, tam je nabídka. Jestli tohle lidi chtějí číst a platit za to, jejich boj 😄

 2. Aen S. Liewen

  Přijde mi, že Wattpad neví, co dál. Každý administrátor se snaží svou stránku vylepšit, ale podstatou Wattpadu je poskytnout možnost publikace vlastních příběhů za účelem jejich rozšíření mimo nejbližší okolí a obdržení zpětné vazby. Vydělat si při tom nějakou tu korunu zní sice hezky, ale příliš velké naděje, že to zlepší kvalitu obsahu domény nemám. Spíše se obávám toho, co jsi zmínila – zpoplatněný dobrý příběh přijde o své čtenáře. Na druhou stranu je na každém, jestli svůj příběh zpoplatní. A tím se dostáváme k další otázce. O výplatě autorovi není zatím nikde ani zmínka. Ze strany Wattpadu nejde zrovna o dobrý marketingový tah. Proč by měl autor zpoplatňovat svůj příběh a odepřít tak k němu přístup čtenářům, když neví, co z toho vlastně ve výsledku bude mít? A i kdyby to bylo jasné, osobně mi je myšlenka, že by mi lidé platili, aby si mohli přečíst příběh, který není oficiálně vydaný značně proti srsti. Ale to je každého věc. Mnohem užitečnější by bylo zapracovat na uživatelském rozhraní. Už od té doby, co jsem začala Wattpad používat, mi při přidání nové části příběhu vadí, že to skočí na tu zveřejněnou kapitolu (to samo o sobě by ani nevadilo) a už to se počítá jako otevření čtenářem (a to dělá se statistikami divy). Stejně to funguje u komentářů. Jako autor bych si ráda přečetla komentáře i zpětně a ne jen ve chvíli, kdy jsou přidány. A opět se to počítá do celkových zobrazení. Našly by se i další věci, na kterých by nebylo od věci zapracovat, ale to bychom mohli otevřít debatu jen na téma „Chyby Wattpadu“.

 3. Dája

  Ahoj, moc děkuji za návštěvu blogu a za zprávu, docela jsem teď vyděšená s tím zabezpečením webu, už se nechci zase stěhovat a lidem by to bylo divný. Jinak děkuji a tvůj blog jsem si dala do záložek , protože na wattpadu jsem a píšu povídky a vše kolem tvého blogu mě moc zajímá

 4. Lucka Stefani

  Na Wattpadu jsem dříve četla hodně povídek, už dlouho jsem tam nebyla. Možnost premium a paid stories mě obešla obloukem přes vesmír, mám takový pocit 😀 Některá ta tvorba je tam povedená a přeju to autorům, alespoň něco z toho budou mít. Ale samozřejmě tam je mnoho méně kvalitních autorů. No a tak nějak celkem počítám s Tvým katastrofickým scénářem, bohužel věřím, že to půjde touto cestou…

  • ichi

   Spíš je to tak, že ti špatní autoři jsou víc vidět. Těch šikovných je tam stále hodně. Ohledně těhlech scénářů… Přemýšlím, že na Wattpad napíšu a budu se vyptávat. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *