Menu Zavřeno

Kterak ichi mikrovlnku odsmradila

Když se daří, tak se daří

Ohřát správně popcorn, aby skoro všechna zrna pukla a přitom se nespálila, je hotové umění. I stalo se, že jednoho dne nejmenovaná osoba u nás doma dostala chuť na slanou pochutinu, jejíž přípravu tak trochu nezvládla.

Mikrovlnka schytala plný zásah, byla chuděra celá zažloutlá a příšerně smrděla. Dlouho jsem si lámala hlavu, jak se té pohromy zbavit, a na mysl vysvitl skvělý nápad. Vzala jsem mobil a zeptala se internetů. Našla jsem hned několik článků vychvalující různé způsoby odsmrazování a čištění a i přes varování ostřílených maminek na jednom z maminkovských fór, „že to prostě nefunguje“, jsem zvolila zázrak kuchyně a celé domácnosti – citrón.

Do misky jsem rozkrájela celý citrón, zalila ho vodou, přisypala skořici a přihodila hřebíček. Výsledkem byla krásně voňavá směs, kterou jsem vložila do mikrovlnky a dala ohřát na tři minuty při nejvyšším výkonu. Nedočkavě jsem vyčkávala na ciknutí, a když se ozvalo, chvilku jsem počkala, otevřela dvířka a opatrně si přičichla vycházející páry.

Málem jsem se pozvracela.

Odhodlaný boj se smradem

Smrad spáleniny nezmizel – bylo to ještě horší! Citrón, skořice, hřebíček a zápach spálené kukuřice se snad domluvily, spojily své síly a udeřily mě plnou silou, jako bych byla jejich úhlavní nepřítel. Já se ale nehodlala vzdát! Misku jsem vytáhla, troubu vytřela a pak do ní znovu směs vložila. Znovu plný výkon, znovu tři minuty.

Znovu strašný smrad!

Myslím, že kdyby někdo mou bitvu pozoroval – a cítil, určitě by do kroniky naší domácnosti napsal, jak odhodlaný bojovník jsem byla. Ale ani má chrabrost nakonec nedokázala vybojovat naprosté vítězství. Spotřebič jsem sice osvobodila od zažloutlého povlaku, ale smrděl ještě hůř, než když jsem začala – a to nebylo vše. Nyní byla takhle zatuchle cítit téměř celá kuchyně a moje oblečení i vlasy. Místnost jsem vyvětrala, já se vykoupala a umyla si hlavu.

Táta po příchodu z práce ocenil mou snahu a pravil, že už to není tak strašný, ale já mu nevěřila. Ostatně schopnost rozpoznat mnoho ingrediencí v jídle pomocí čichu a chuti mám po něm. Mamka naštěstí čich nemá, takže nic nepoznala, ale sestra se docela šklebila a já se šklebila s ní.

Myslela jsem, že jsem ten boj prohrála.

Vítězství

Nastal pracovní týden a já se vrátila zpátky do Prahy, abych mohla chodit do školy. Domů jsem přijela další víkend a už v chodbě našeho domu mi došlo, že ohřát si něco v mikrovlnce bude opravdu voňavý zážitek.

Byl!

Konsternovaně jsem očichávala vnitřek trouby jako pejsek a nevěřila svému nosu. Spálená kukuřice byla pryč a nos mi šimral citrón se skořicí a hřebíčkem. A navíc při ohřevu voněla část kuchyně!

Vyhrála jsem. Ale bez citrónu, skořice a hřebíčku, misky a vody bych to nikdy nedokázala. I samotná mikrovlnná trouba přispěla velkou měrou a čas – i ten se stal naším spojencem! Společně jsme vyhnali spálenou kukuřici, jejíž zbytky rozvál vítr.

A ponaučení? No, mám tady pro vás upravený recept na odsmradění, pokud si troufáte! 😀

Recept

  • jeden celý citrón
  • lžíce skořice
  • pět hřebíčků

Do misky si nakrájíme citrón na plátky a zalijeme vodou, aby byl celý ponořený. Přidáme skořici a hřebíček a promícháme. Směs vložíme do mikrovlnky a při plném výkonu ohříváme tři minuty. S kolíkem na nose a chňapkami na rukách (miska je děsně horká) poté misku vyndáme a vnitřek mikrovlnky vytřeme vlhkým hadrem. Celý proces (stále s tou stejnou směsí) provedeme alespoň šestkrát. Po posledním kole misku vrátíme do mikrovlnky a necháme ji v klidu. Nezapomeneme varovat ostatní členy domácnosti, že ta směs v misce není k jídlu. (NENÍ!)

Vyvětráme kuchyň, vykoupeme se, umyjeme si hlavu, vyndáme misku a zbavíme se hnusu, který se nám v misce vytvořil.

A za pár dní smrad úplně zmizí!

(PS: Teď vážně: Takhle to fakt zafungovalo a nestalo se mi, že by jídlo nebo pití v troubě nějak načáchlo.)

A co vy? Už jste někdy museli odsmraďovat mikrovlnku?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *