Menu Zavřeno

Postavujeme: Jak pojmenovat postavu?

jméno

Jméno postavy je odvěkým protivníkem autora. Jménem postavu oslovujeme a bývá to vlastně jedeno z nejdůležitějších identifikačních slov. Nebo ne?

I já jsem se jmény velmi dlouho bojovala, jenže pak mi došlo několik věcí a já jménům přestala dávat takovou váhu, pokud to nebylo vyloženě nutné. Věděli jste, že existují knihy, kde vlastně ani netušíte, jak se hrdinové jmenují?

Symbolika jména

Pojďme nejprve rozebrat myšlenku zvláštního významu jména. Tím však nemyslím, že se hrdina jmenuje John Brave, protože je odvážný. Mluvím o jménech, kterými byl pojmenován člověk, o jehož osudu je něco známo, nebo k němuž se váže nějaké proroctví.

Tehdy mají jména vybraná podle nějaké vlastnosti charakteru smysl. Je s vaší postavou spjaté nějaké proroctví? Je jeho osudem, že bude statečný? Nebo něco postava udělala a podle toho jí dal někdo přízvisko? Ne? Jedeme tedy dál!

Co na to rodičové

Ať chceme nebo ne, jména postavám dávají jiné postavy. Mohou to být rodiče, mentoři, vychovatelé, ale stále to nejsme my, autoři, kteří přímo rozhodují, že hlavní hrdina bude prostě Alois.

„Jak by pojmenovali dítě jeho rodiče?“

Tuhle otázku je vhodné si položit hlavně tehdy, kdy tápete. Pomůže vám jednak vybrat z kandidátů a jednak pak bude vaše postava ještě realističtější.

Sedí jméno do světa?

Tato otázka člověku úplně nepomůže, když tápe ve tmě, ale hodně pomůže konzistenci příběhu. Protože se těžko Češka jak poleno maximálně tak s německými předky z kdo ví jakého kolene bude jmenovat Makoto Suzuki. (Makoto možná jo, když bude mít dostatečně střelený rodiče, ale japonské příjmení asi úplně ne.)

Stejně tak se mladý angličan z viktoriánského období nebude jmenovat Leoš. Jméno musí odpovídat období, popřípadě světu, z něhož postava pochází. Jinak se čtenář zastaví, obrátí oči v sloup, pomyslí si něco nepěkného o autorově schopnostech rešerše, a možná se zase začte.

Přečtěte jej nahlas

Je opravdu super si jméno několikrát říct nahlas, oslovit postavu a jméno na jazyku pořádně poválet. Jednak vám to dovolí zvuk jména pořádně vychutnat a podívat se na něj z jiného úhlu, jednak se ujistíte, že se na něm čtenář překvapeně nezastaví a nepřeruší tak četbu.

Neobvyklá jména

Samozřejmě že k čemukoliv, co jsem výše vyjmenovala, existuje výjimka, a to taková, že existuje moc dobrý důvod, proč výše zmíněné rady ignorovat. Stále platí, že je to váš příběh a nakonec o všem rozhodujete vy. Cokoliv, co v příběhu vymyslíte, by ale mělo mít důvod. A pro jména to platí dvojnásob.

Rady nakonec, těch se fakt držte

  • Nedávejte dvěma či více postavám stejné jméno…
  • Nedávejte dvěma či více postavám podobně znějící jméno…

… pokud k tomu není dobrý důvod.

Zasekli jste se ve tvorbě postavy?

Mrkněte na můj obsáhlý pracovní list. Je volně ke stažení a vy si ho můžete upravit podle sebe!

PS: Jak vymýšlím jména já?

Většinou komolím (fantasy), nebo si prostě procházím jmenný kalendář. Mojí oblíbenou technikou je ale jedna specialitka, která byla možná myšlena jako žert, ale mně se fakt osvědčila:

Jednoduše položte čelo na klávesnici a poválejte po ní hlavu. Tam, kde se to hodí, doplňte samohlásky, doupravte a máte jméno!

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odběr novinek
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
trackback

[…] postava působila skutečně, je potřeba ji oživit. V minulé kapitole jsme vymýšleli jméno postavy a dnes se podíváme na další stavební kámen: její činy a charakter. […]

1
0
Jsem zvědavá na tvůj názor! Zanech mi prosím komentář!x