Menu Zavřeno

Fanfikce: Umění, či odpad?

Fanfikce je, jak už z názvu vyplývá, smyšlený příběh psaný fanouškem nějakého seriálu/knihy/kdo ví, čeho.
Na internetu jich nalezneme statisíce, devět desetin nám zvedne žaludek a jak to tak bývá, odsoudíme je všechny, raději už nikdy nic takového nečíst.

Je to zkrátka stále to samé dokola. V jednom případě mega-husto-krutě-přísná hlavní postava vymyšlená autorem náhle změní děj celého díla a vyjde jako postava ještě mega-husto-krutě-přísnější, v dalším nás autor unudí a ve třetím případě nás umlátí neznalostí kánonu.

Proč, proč, proč, říkám si. Zamyšlení nad odpovědí bylo velmi krátké.

Nejjednodušší způsob psaní? Vedle!

Svět, postavy, všechny reálie už vymyslel někdo jiný! Stačí si vytvořit postavu nebo vzít postavu, kterou mám rád/a, a hurá na ně!

Ano, fanfikce je zdánlivě jednoduché dílo, možná proto po ní lidé sahají. Jenže ouha. Dle mě je napsání dobré fanfikce umění. Svět, v němž se příběh odehrává, není váš, nemůžete s ním hýbat jen tak. Stejně i příběhové postavy jsou vám cizí. Musíte se s nimi dokonale seznámit a pochopit je. Stáváte se vlastně hercem na prknech divadla a hlediště je plné čtenářů, které fanfikce zklamala.

Na co se soustředit při tvorbě fanfikce

  • Svět – Při psaní je nutné mít povědomí o všech reáliích, které můžete nalézt ve všech dostupných zdrojích. Kromě geografie byste měli věnovat čas všemu, co je pro daný svět důležité, ať už jde o politiku, náboženství, problémy států, rasy, historii, významné osoby, kulturu či ekonomiku.
  • Původní postavy – Je nutno zachovat každý aspekt, který k dané postavě patří, a pokud ho už měnit chcete, musíte mít dobré a logické odůvodnění. Hrát si na fakt, že postava byla vždycky statečná a hodná, ačkoliv je v kánonu uvedena jako zlý srab už v bříšku, je trošku stupidní, pokud něpíšete parodii nebo povídku typu „co by, kdyby“.
  • Vlastní postavy (neboli OC) – OCéčka jsou kapitola sama o sobě. Original character neboli vlastní postava nemusí nutně představovat vaši osobu. Jde o jakoukoliv postavu, kterou do příběhu vymyslíte. Ta by tam měla zapadat a vědět jen to, co by postava na její pozici vědět měla. (Předpokládám, že vlastním postavám ve fanfikcích věnuji samostatný článek. Jsou dosti ožehavým tématem plným nástrah a oči-rvoucích chyb.)
  • Vlastní reálie – Nic není dokonalé a autor kánonu nemůže myslet na všechno. Chybí vám informace o nějaké zemi, ale tvůrce se nezmínil? Zde přichází řada na vás. Zase však jde  poměrně těžkou záležitost. Vaše vlastní reálie musí totiž dokonale pasovat do již vymyšleného světa.
  • Respektování pravopisu ale už!

Závěrem

V dnešním světě je zkrátka slovo fanfikce považováno za nadávku, což je myslím škoda. Je mi opravdu líto, když se lidé ofrňují nad něčí prací jen kvůli tomuto označení. Přesto mohu s čistým svědomím tvrdit, že jde o umění. Není důkazem právě fakt, že v poměru s nekvalitními díly existuje tak málo kvalitních?

Související články

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odběr novinek
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Frog
6 let před

Hezké rady. Fanfikci nepíšu a ani mě nezajímá, ale dá se z toho vytěžit něco i pro samostatné autory. I když to na co se zaměřit je tak nějak asi logické. 🙂 Každopádně jsem zvědav na článek o postavách.

Elizabeth
6 let před

Pekne napísané. A aj dobré rady. Ja keď som začínala s písaním, tak som tuším ako prvé napísala fanfikciu s jednou slovenskou celebritou. ? Bol to absolútny prepadák aj bez ohľadu na to, že som len začínala. Potom som už nič také nikdy nenapísala. Vďaka Bohu. ?

Aen
Aen
6 let před

Moc hezky napsané. A zrovna se mi to hodí, jelikož jsem se rozhodla jednu fanfikci psát 🙂 Všechny body, které jsi vypsala se snažím dodržovat tak nějak automaticky. Tak uvidím, jak to dopadne 🙂
Jinak tyhle články nejsou dobré jen pro začínající autory, i zběhlejší autoři si určitě najdou něco, co je inspiruje nebo trkne, že na tohle a tohle by se měli více zaměřit. Takže další várku obdobných článků šup sem! 😀 😀

trackback

[…] budu na rozdíl od svého předchozího článku mluvit o mýtech, které tvorbu FF obklopují. Na začátek si ale zopákneme Sturgeonovo […]

7
0
Jsem zvědavá na tvůj názor! Zanech mi prosím komentář!x